0
971505392275

مبادلات ارزی غیرمتمرکز(DEX)

مبادلات ارزی غیرمتمرکز(DEX) چیست؟

این روزها مبادلات ارزی غیرمتمرکز طرفداران بیشتری پیدا نموده اما باید دید که این نوع مبادلات چه تفاوتی با مبادلات ارزی متمرکز دارند؟

 

با تشکر از بازگشت غیرقابل باور سرمایه گذاری بر روی آلتکوین در اوج ارزش بازار در سال ۲۰۱۷ و توسعه سریع امور مالی غیرمتمرکز در سال ۲۰۲۰ ، کاربران بیشتری به سمت مبادلات ارز دیجیتالی در سالهای اخیر کشیده شده اند.

در نتیجه گسترش پلتفرم های ابداعی مبادله ارز به عنوان راه حل مناسبی برای تقاضای بازار چشمگیر بوده است.

با این حال مبادلات ارزی متمرکز ریسک های قابل تاملی را برای سرمایه گذاران به همراه دارند. سرمایه داران ارز دیجیتال سالانه میلیاردها دلار  بیت کوین و اتریوم را طی هک شدن ها و کلاهبرداری های متعدد از دست میدهند که خود سبب خشم تنظیم کنندگان بازار شده و سبب شد تا نظارت بیشتری بر آن داشته و این امر به نوبه خود بر فضای شخصی کاربران تاثیر منفی دارد. به دلیل همین مشکلات، مبادلات غیرمتمرکز از محبوبیت بیشتری در بین کاربران برخوردار شده است.

مبادلات ارزی غیرمتمرکز چیست؟

مبادلات ارزی غیرمتمرکز و یا به اختصار دکس، اپلیکیشن های غیرمتمرکز مستقلی هستند که به خریداران و فروشندگان اجازه میدهد تا بدون اعمال کنترل بر سرمایه شان از جانب واسطه ها و یا متصدیان مبادلات خود را انجام دهند. این نوع مبادلات اساسا با مبادلات متمرکز متفاوت بوده که در آنها کاربران سرمایه های دیجیتالی خود را به صرافی ها برده که در واقع نقش واسطه ایی را ایفا میکند و برای کاربرانی که با آنها در این پلتفرم مبادله میکنند بدهی به بار می آورند. مفهوم دکس بیشتر به منظور حذف نیاز به وجود یک متصدی امور برای نظارت و تایید مبادلات انجام شده با یک صرافی مشخص بوجود آمد. دکس از طریق قراردادهای هوشمند رزرو سفارش های خودکار و مبادلات را انجام میدهد. این امر تمامی فرایندها را پایاپای  میسازد.

یک تبادل غیرمتمرکز چگونه کار میکند؟

انواع مختلفی از دکس وجود دارد که به دسته های زیر طبقه بندی میشود:

رزرو سفارشات آنچین  (on-chain)

در یک دکسی که از رزرو سفارشات آنچین استفاده میکندنودهای شبکه ایی وجود دارند که که کارشان ثبت کلیه سفارشات است. این روند نیازمند تایید ماینرها به ازای هر مبادله میباشد. برخی از پلتفرم های شناخته شده ایی که از رزرو سفارشات آنچین استفاده میکنند شامل Bitshares  و Stellarteam  میشوند.

رزرو سفارشات آفچین (off-chain)

برخلاف آنچین، ثبت مبادلات در رزرو سفارشات آفچین توسط یک نهاد متمرکز انجام میشود. آنها از نیروهای یدکی (relayers) برای کمک به مدیریت کردن رزرو اینگونه سفارشات استفاده میکنند. به همین دلیل دکسهای سفارشات آفچین بر خلاف سایر دکسها شبه غیرمتمرکز نامیده میشوند. نمونه دکسهایی که از رزرو سفارشات آفچین استفاده میکنند شامل Binance DEX  و EtherDelta میشود.

بازارسازهای اتومات

در سال ۲۰۲۰ بازارسازهای اتومات به انفجار جمعیتی دچار شدند که سبب بخشی از توسعه عظیم امور مالی غیرمتمرکز گردید که در پلتفرم های بنامی از جمله Uniswap ، SushiSwap  و Kyber Network  مورد استفاده قرار میگیرد. بازارهاسازهای اتومات نیازی به رزرو سفارشات ندارند. در عوض با استفاده از قراردادهای هوشمند منابع نقدینگی ایجاد نموده که به صورت خودکاربا استفاده از پارامترهای مشخص بر مبادلات نظارت میکند.

مزایای دکس

دکسها برای برخوردار بودن از فضای شخصی بیشتر امنیت بالاتر و کنترل بیشتری که کاربران بر روی مبادلات خویش دارند بسیار مورد اهمیت قرار گرفته اند.

امنیت

بزرگترین ریسک موجود در تبادلات متمرکز خطر هک شدن است. شکافهای امنیتی صرافی هایی نظیر coincheck ، Mt.Gox و Bitfinex صنعت ارز دیجیتال را به ورطه نابودی کشانده و سبب خدشه دار شدن اعتماد عموم گردیده است.

تنها سرقت  از coincheck منجر به از دست دادن ۵۳۰ میلیون دلار ارز دیجیتال گردید که سبب شکستن رکورد Mt.Gox به ارزش ۴۷۲ میلیون دلار شد. دکسها در برابر چنین ریسک هایی از آسیب پذیری کمتری برخوردارند چرا که کاربران میتوانند آزادانه مبادلات خود را بر روی این پلتفرم ها چه از طریق کیف پول سرد و چه گرم و بدون نیاز به کلیدهای شخصی و یا بازیابی آن انجام دهند. در واقع این خود کاربران هستند که امنیت اکانتهای شخصی خود را برقرار میسازند.

برای هکرها سرقت از اکانت های شخصی پرمنفعت نمیباشد و چرا که در مقایسه با ذخیر موجود در کیف پولهای صرافی ها سخت و هزینه بر است.

حریم شخصی

تمامی مبادلات متمرکز باید از قوانین و الزامات احراز هویت مشتری تبعیت کنند. این امر سرمایه داران ارز دیجیتال را مجبور به سپردن اطلاعات شخصی خود به اپراتور انجام مبادله میکند.

بیشتر دکس ها چنین چیزی را از کاربران نمیخواهند. از آنجایی که توسط هیچ ارگان مرکزی حفاظت و نگهداری نمیشوند، در حال حاظر نیازی به رعایت پروتکل های احراز هویت نمیباشد.

با اینحال شایعه ایی در میان است که قانونگذاران آمریکا با نزدیک شدن به انتهای سال ۲۰۲۰ درصددند تا با اعمال فشار قانون احراز هویت را برای تمامی کیف پولهای دیجیتالی در  سال ۲۰۲۱ اجباری نمایند.

حق مالکیت

حق مالکیت و یا کنترل بر روی سرمایه خود، به راحتی در دکس ها قابل اجراست. کاربران اختیار کامل سرمایه خود را داشته و میتوانند به هر شیوه ایی که بخواهند از آن استفاده کنند. نگرانی هایی نظیر فریز کردن  دارایی هایشان و ممنوعیت برداشت توسط صرافی ها به ندرت رخ میدهد. قابل توجه است که تمامی مبادلات غیرمتمرکز یکسان بوجود نیامده اند و عملا از شبه غیرمتمرکز تا کاملا غیرمتمرکز گسترده هستند.

مضرات دکس

همانگونه که میتوان آغاز به کار  دکس ها را انقلابی و طوفانی نامید باید قبول کرد که آنها نیز به نوبه خود نواقصی را دارا هستند.

سرعت مبادله

فرایند سفارش ها در دکس تا حدودی کند است. این به این علت است که تماسهای تجاری قبل از اینکه مورد بررسی قرار گیرند باید ابتدا در شبکه پخش شده و توسط ماینرها تایید شوند. به همین علت است که معاملات در دکس از افت قیمت رنج میبرند چرا که مبادلات بعلت تغییر در ارزش ارزهایی که تهاتر میشوند به اجرا درنمی آیند.

مشکلات نقدینگی

نقدینگی از طریق سرمایه عظیم مبادلات متمرکز بدست امده است. یکی از مشکلات دکس همین معظل نقدینگی است چرا که برخلاف مبادلات متمرکز، نقدینگی آنها وابسته به تعداد مبادلات فعالی است که توسط کاربران بر روی پلتفرم انجام میشود.

خوشبختانه مرکز امور مالی غیرمتمرکز به راهکاری دست یافته است که میتواند این مشکل را از طریق منابع نقدینگی حل کند که دکس میتواند از آنها پول را به سمت منابع خودش سرازیر سازد.

نتیجه گیری

رسیدن به یک استراتژی درست برای داشتن حداکثر سود در معاملات تجاری و در عین حال برقرار بودن امنیت حریم شخصی و آسان بودن تراکنشها در نهایت سبب ایجاد دکسها شده است.

با اینحال مهم است که بدانیم که دکسها فرشته نجات برای مشکلاتی که در مبادلات متمرکز وجود دارند نیستند. دکس ها نیز مشکلات مختص به خود را دارند و تبادلگران باید  همواره این را مدنظر قرار دهند.

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم