0
971505392275

قوانین ارزدیجیتال در آلمان چگونه است؟

قوانین ارزدیجیتال در آلمان چگونه است؟ دیدگاه و رویکرد دولت آلمان در مورد ارزهای دیجیتال دو وجهی است. از یک سو، اصلی وجود دارد که نسل ارزهای دیجیتال با پویایی روزافزونی در حال پیشرفت است که به منظور انعکاس این تحولات، دولت آلمان، یک برنامه تدریجی ارائه کرده است. از سویی دیگر، نگرانی‌های اساسی از سوی سرمایه‌گذاران خرد، در رابطه با ملاحظات مربوط به حفاظت از سرمایه، به ویژه در رابطه با ارزهای دیجیتال، وجود دارد، که دولت آلمان در این باره، اخطاری در رابطه با بازار غیرقانونی ارزهای دیجیتال منتشر کرده است. در این اخطاری که به صورت عمومی منتشر شده، دولت به طور واضح بر روی این واقعیت تاکید می‌کند که ارزهای دیجیتال، پول قانونی‌ و رایج نیستند، بلکه صرفا می‌توانند به عنوان ارزهای جایگزین باشند. در این اخطار، همچنین اشاره شده که ارزهایی دیجیتال در همه موارد مشکل‌زا نیستند. دولت آلمان همچنین در این باره خاطر نشان می‌کند که استفاده از ارزهای دیجیتال، در برخی از شیوه‌های کسب‌و‌کار، می‌تواند نگرانی‌ها در مورد امنیت مشتریان را افزایش داده و یا حتی در جاهایی که ماهیت کلاهبرداری دارد، مثل طرح‌های پانزی، مورد استفاده قرار گیرد. این اخطارنامه را می‌توان به چندین بخش تقسیم کرد:

 1. خطر از دست دادن کل سرمایه به دلیل عدم وجود یک سازوکار حفاظتی در صرافی‌های ارز دیجیتال.
 2. نبود ملاحظات مربوط به حفاظت از سرمایه یا سپرده دیجیتال.
 3. فقدان استانداردهای حمایت از مشتریان طبق قوانین اتحادیه اروپا.
 4. نوسانات زیاد و در نتیجه ریسک مربوط به از دست دادن بخش زیادی از سرمایه بخاطر این نوسانات
 5. ناشناس ماندن طرفین معامله

قوانین ارزهای دیجیتال

تاکنون هیچ ممنوعیت کلی‌ای در رابطه با ایجاد، استخراج، مالکیت و خرید و فروش ارزهای دیجیتال از سوی دولت آلمان اعلام نشده است. در رابطه با دارایی‌ها و توکن‌های امنیتی نیز به همین صورت است و ممنوعیتی وجود ندارد. از نظر حقوقی، ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۱۳، توسط BaFin (مرجع نظارتی مالی فدرال) به عنوان ابزارهای مالی دسته‌بندی شدند. این دسته‌بندی در یک نگاه ریزبینانه‌تر شامل توکن‌های امنیتی، توکن‌های کاربردی و دارایی‌های دیجیتال می‌شود. استفاده از ارزهای دیجیتالی که بطور کامل به عنوان جایگزین پول نقد در چرخه اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد، چیزی نیست که در حال حاضر در هیچ یک از قوانین نظارتی آلمان با آن موافقت شده باشد. این بدین معناست که استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان یکی از ابزراهای پرداختی در حال حاضر در آلمان قانونی نیست و یا به عبارتی استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روش پرداخت برای خرید یک کالا از فروشگاه، به عنوان یک فعالیت غیرقانونی برای خریداران تلقی می‌شود.

مقررات فروش

در رابطه با قوانین فروش ارزهای دیجیتال، این واقعیت وجود دارد که توزیع این ارزها ممکن است منجر به وضع شدن قوانینی برای توزیع‌کنندگان بر اساس قانون نظارت مالی آلمان شود. زیرا بر اساس تعاریف دولت این کشور، ارزهای دیجیتال ابزارهای مالی‌ای هستند که بطور کامل باید تحت نظارت قانون بانکداری آلمان اداره شوند. پس از ایجاد مجوزهای لازم تحت نظر قانون نظارت مالی آلمان، موقعیت قانونی این ارزها بسیار پیچیده می‌شود. موارد زیر نکاتی است که باید در هر ارزیابی بطور دقیق مورد بررسی قرار گیرد:

 1. از آنجایی که ارزهای دیجیتال، ابزارهای مالی تحت نظر قانون بانکداری آلمان هستند، قانون‌گذار اوراق بهادار آلمان، صلاحیت نظارت بر این ارزها و اظهار نظر در رابطه با آنها را ندارد. اما اگر استفاده از این ارزها، از جایگزینی صرف به عنوان پول رایج فراتر رفت، در چنین شرایطی، سازمان نظارت بر اوراق بهادار آلمان نیز صلاحیت دخالت و اعمال کنترل و نظارت بر این ارزها را دارد و با دخالت این سازمان اوضاع این ارزهای دیجیتال کمی پیچیده‌تر می‌شود.
 2. طبقه‌بندی برخی ارزهای دیجیتال به عنوان یک دارایی امنیتی و همچنین برگزاری عرضه اولیه‌های عمومی (ICO) برای جذب سرمایه، می‌تواند یک سری الزامات قانونی ایجاد کند. برای مثال، وقتی برای پروژه‌ای عرضه اولیه برگزار شود و یک صندوق سرمایه‌گذاری برای آن ایجاد شود، در صورت عدم اخذ مجوز تحت نظارت قانون سرمایه‌گذاری در آلمان، این فعالیت ممنوع خواهد بود و بر اساس جزئیات آن، می‌تواند پیامدهای کیفری و مسئولیت‌های مدنی بسیار گسترده‌ای داشته باشد.

مالیات

استفاده از ارزهای دیجیتال، بر اساس قوانین مالی آلمان، می‌تواند منجر به ایجاد پیامدهای مالیاتی پیچیده‌ای شود. در تاریخ ۲۷ فوریه ۲۰۱۸، وزارت دارایی آلمان، دستورالعمل خود را در مورد مالیات بر ارزش افزوده ارزهای دیجیتال صادر کرد. اظهارات اصلی این دستورالعمل در ادامه آورده شده است:

 1. مبادله ارزهای دیجیتال به فیات و برعکس، معاف از پرداخت مالیات است.
 2. صرف استفاده از ارزهای دیجیتال به عنوان روشی برای پرداخت، معاف از مالیات است.
 3. استخراج ارزهای دیجیتال، معاف از مالیات است.
 4. ارائه خدمات مربوط به کیف‌پول‌های دیجیتال، بر اساس قوانین مالیاتی آلمان، به شرط آنکه این خدمات در آلمان ارائه شود، مشمول پرداخت مالیات می‌شود.
 5. ارائه پلتفرم‌های صرافی ارزهای دیجیتال، بسته به شرایط ممکن است مشمول مالیات شود.

قوانین انتقال پول و الزامات مبارزه با پولشویی

از آنجایی که ارزهای دیجیتال، پول رایج نیستند و در حساب‌های بانکی ذخیره نمی‌شوند، بلکه در کیف‌پول‌های گرم یا سرد ذخیره می‌شوند، قانون نظارت بر خدمات پرداختی بر آنها حاکم نیست. برای مثال، اگر فردی بخواهد پول فیات خود را تبدیل به ارز دیجیتال کند و سپس آن ارز دیجیتال را برای فردی ارسال کند و آن فرد پس از دریافت آن ارز دیجیتال، مجددا آن را به فیات تبدیل کند، مطابق قوانین نظارت بر خدمات پرداخت، استدلال‌های قانع‌کننده‌ای وجود دارد که چرا چنین فعالیت‌هایی مشمول دریافت مجوز در زمینه انتقال پول نمی‌شوند، حتی اگر در یک کسب‌و‌کار و به عنوان یک روش پرداخت مورد استفاده قرار گیرند. صرف استفاده از ارزهای دیجیتال، به عنوان روشی برای پرداخت کالاها و خدمات، به هیچ وجه مشمول قوانین ضد پولشویی آلمان نمی‌شود. در سطح قوانین حقوقی اروپا، پارلمان اروپا و شورای آن، در دسامبر ۲۰۱۷، توافق‌نامه‌ای وضع کردند که بر اساس آن، صرافی‌های ارز دیجیتال متمرکز و ارائه‌دهندگان کیف‌پول‌ها متعهد به رعایت قوانینی شوند. این بدین معناست که برای سایر کشورهای اروپایی بر خلاف آلمان، ارزهای دیجیتال، ابزارهای مالی نیستند و بنابراین، بطور خلاصه می‌توان گفت معاملات تجاری با استفاده از ارزهای دیجیتال در این کشورهای اروپایی نیاز به مجوز قانونی از سوی مراجع ذی صلاح را ندارند.

بهبود و آزمایش

در آلمان، هیچ قانون روشن و مشخصی برای استفاده از ارزهای دیجیتال در معاملات تجاری وجود ندارد. بر اساس قوانین کشور آلمان، فعالیت‌های تبلیغاتی در بخش‌های اقتصادی خاص، مشمول بیانیه‌های قوانین بانکی نمی‌شود. در عوض ناظران بانکی موظفند طبق قانون با تحولات نامطلوب در بخش اعطای وام و خدمات مالی که ممکن است امنیت دارایی‌های واگذار شده به موسسات را به خطر اندازد یا معایب کلی برای اقتصاد کشور داشته باشد، مقابله کنند. علاوه بر تمام موارد گفته شده، یک تصور کلی هم وجود دارد که مقامات نظارتی آلمان، با توجه به تحولات تکنولوژیکی بسیاری که در این کشور اتفاق افتاده، در مورد صدور برخی مجوزات و الزامات قانونی مربوط به بخش مالی با انعطاف بیشتری پذیرای گفت‌و‌گو هستند.

شرایط مالکیت و مجوزها

در شرایط و موقعیت‌هایی که ارزهای دیجیتال، در قالب یک مدل تجاری نگهداری می‌شوند، این مدل تجاری باید به صورت موردی ارزیابی شود. چنین فعالیت‌هایی، به‌ ویژه می‌تواند به فعالیت بخش‌های دیگر از جمله؛ مدیریت پرتفولیو (سبد سرمایه‌گذاری)، خدمات مربوط به کارگزاری‌ها، قراردادهای کارگزاری و یا سرمایه‌گذاری با استفاده از کارگزاری‌ها (بروکرها) ، بر اساس قوانین بانکی آلمان تعمیم داده شود و یا حتی شامل مدیریت یک صندوق سرمایه‌گذاری شود که یک فعالیت قانونی و دارای مجوز از سوی صندوق سرمایه‌گذاری آلمان است.

استخراج

مرجع نظارتی مالی فدرال (BaFin)، در سال ۲۰۱۳، یک راهنمای عمومی در مورد قوانین مربوط به استخراج در آلمان ارائه کرده است. طبق این دستورالعمل نظارتی، ایجاد یک ارز دیجیتال با استفاده از حل یک سری مسائل محاسباتی پیچیده، طبق قانون بانکداری آلمان، یک فعالیت قانونی به حساب نمی‌آید.

محدودیت‌ها و اظهارنامه‌ها

هیچگونه محدودیتی برای وارد شدن ارزهای دیجیتال به آلمان و یا خارج شدن آنها از کشور آلمان وجود ندارد. بر اساس قوانین مربوط به اتحادیه گمرک آلمان، در مواردی که کالاهایی از کشورهای دیگر به آلمان وارد شوند، شرایط حقوقی آن به این صورت است: ارزش کالاها، به منظور اعمال تعرفه‌های گمرکی مشترک و غیرمشترک بر اساس مقررات مربوط به تجارت کالاها وضع می‌شود. مبنای اولیه برای تعیین ارزش گمرکی یک کالا، ارزش معاملاتی آن است. یعنی قیمتی که برای آن پرداخت می‌شود. با توجه به اینکه، ارزهای دیجیتال، پول قانونی نیستند و قیمت آنها معمولا نوسانات شدیدی دارد، تبدیل آنها به پول رایج، در یک مقطع زمانی مشخص را نمی‌توان با دقت کافی تعیین کرد. بر این اساس، روش‌های ارزش‌گذاری جایگزینی برای آنها ایجاد شده و اعمال می‌شود.

الزامات گزارش‌دهی

انجام معاملات برون مرزی با استفاده از ارزهای دیجیتال در آلمان باید به صورت دقیق و مورد به مورد ارزیابی شود. بر اساس دستورالعمل مربوط به پرداخت‌ها و معاملات برون مرزی، ساکنان آلمان موظفند که قبل از تاریخ سررسید معامله برون مرزی خود به بانک بوندس آلمان (Bundesbank) مبلغ پرداختی که قرار است از فردی از کشور دیگر دریافت کنند یا به فردی که در کشوری دیگر است، بفرستند را اعلام کنند. بر اساس دستورالعمل مربوط به تجارت و معاملات بین‌المللی، اعلام معاملات به بانک بوندس آلمان در موارد زیر لازم نیست: پرداخت‌هایی که از مبلغ ۱۲,۵۰۰ یورو کمتر باشد، پرداخت‌هایی که به منظور تجارت، یعنی واردات، صادرات یا انتقال کالاها صورت می‌گیرد، پرداخت ‌هایی برای اعطا، دریافت یا بازپرداخت وام‌هایی که بازپرداخت آنها کمتر از ۱۲ ماه باشد.

قوانین مربوط به وراثت

در مورد این سوال که قوانین مربوط به وراثت ارزهای دیجیتال چگونه است، بر اساس قوانین مدنی آلمان تصمیم‌گیری می‌شود. قانون مدنی آلمان بیان می‌کند که به محض فوت شدن یک شخص، دارایی‌ها (ارث) آن به یک یا چند شخص دیگر واگذار می‌شود. این بدین معناست که وارثان کسی که فوت شده، مناصب حقوقی فرد متوفی را به طور کلی بر عهده می‌گیرند. این اصل واگذاری اموال، یک قانون جهانی را بیان می‌کند که بر اساس آن، مالکیت اموال پس از مرگ به ورثه منتقل می‌شود. ارزهای دیجیتال، می‌توانند جایگزین پول نقد یا پول رایج قانونی شوند. در نتیجه اگر بخشی از دارایی‌های فرد متوفی، به صورت ارزهای دیجیتال باشد، بر اساس قانون مدنی آلمان، پس از مرگ، این ارزهای دیجیتال به وارثان فرد متوفی اعطا خواهد شد. بنابراین لازم است اطلاعات مربوط به کیف‌پول و کلید خصوصی با سایر مدارک در وصیت‌نامه ثبت شده باشد.

بیشتر بخوانید:

قوانین رمزارز در فرانسه چگونه است؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم