0
971505392275

وضعیت مقررات ارزهای دیجیتال در چین

در این مقاله به بررسی قوانین ارزدیجیتال در چین می پردازیم. چین با توجه به ایدئولوژی‌هاش، خیلی روی خوشی به ارزدیجیتال نشان نمی‌دهد و درباره آن محتاط عمل می‌کند. از سوی دیگر به شدت به بلاک چین و فناوری‌های غیرمتمرکز  (از نوع دولتی و کارآفرینی) علاقه دارد. اصلی‌ترین نهاد قانون‌گذار ارزهای دیجیتال چین، بانک مرکزی یعنی بانک خلق چین می باشد. این نهاد، بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتالی که توسط بانک خلق چین صادر نشده‌اند را ارز نمی‌دانند اما آن را یک کالای مجازی می‌شناسد. بنابراین استفاده از بیت کوین و دیگر ارزهای دیجیتال در چین به عنوان ارز رسمی غیرمجاز می باشد. اما ذخیره و نگهداری آن توسط مردم قانونی صادر نشده و مردم می‌توانند به ذخیره، نگهداری و انتقال ارزدیجیتال بپردازند. مطابق با بخشنامه‌های سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ که توسط بانک خلق چین اعلام شد، هرنوع فعالیت ICO‌ها و فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال در این کشور غیرقانونی است. همچنین نهادهای دولتی حق ورود به حوزه ارزدیجیتال را نداشته و سیستم‌های پرداخت این کشور موظف به جلوگیری از تراکنش‌های مربوط به ارزدیجیتالمی باشند. اخیرا خبرهایی رونمایی ارز دیجیتال ملی چین به گوش می رسد.

قوانین خرید و فروش:

براساس بخشنامه‌های صادره توسط بانک خلق چین در سال ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷، کسب و کارهای جذب سرمایه ارزدیجیتال و پلتفرم‌های معاملاتی در چین غیرقانونی هستند. هیچ سازمان مالی یا واسطه پرداختی اجازه معامله و کمک به معامله ارزدیجیتال را ندارد. با این حال مالکان ارزدیجیتال می‌توانند به صورت مستقیم به معامله بپردازند و  مانع قانونی برای آن اعمال نشده. دسترسی به وب سایت صرافی‌های خارجی ارزدیجیتال در چین محدود است اما عبور از محدودیت و انجام معامله در سرویس‌های خارجی جرم نمی باشد.

مالیات:

تاکنون هیچ قانونی در خصوص مالیات بر ارزدیجیتال در چین وجود ندارد. با این حال، اگر ارزدیجیتال به عنوان کالا تبادل شوند، ممکن است این تبادل مشمول مالیات بر ارزش افزوده شود که بر اساس نرخ دارایی‌های غیرلمس‌پذیر محاسبه می شوند. همچنین می‌توان مالیات بر درآمد از سود فروش ارزدیجیتال را نیز در نظر گرفت. اما براساس قوانین ارزدیجیتال در چین هیچ قانون مالیاتی برای آن درنظر گرفته نشده است.

قانوان احراز هویت (KYC) و پولشویی:

در بخشنامه ۲۰۱۳ بانک خلق چین از سازمان‌های مالی خواسته شده بود تا احراز هویت کاربران و مشتریان خود را قوی‌تر کنند. اما مطابق بخشنامه ۲۰۱۷ و ممنوع بودن انجام معامله برای سازمان‌های مالی و عدم فعالیت صرافی‌ها در این کشور، قانون بالا دستی عملا قانون پولشویی و احراز هویت را بی معنا می‌کند.

ارز دیجیتال ملی:

بانک خلق چین در سال ۲۰۱۴ کارگروهی را برای بررسی عرضه یک ارز دیجیتال بومی و ملی تشکیل داد. پس از ۵ سال تحقیقات، در اواسط سال ۲۰۱۹ اعلام شد که ارز دیجیتال ملی این کشور آماده رونمایی و عرضه است. در زمان نگارش این پست، جزئیات زیادی از این ارز دیجیتال و زمان عرضه آن منتشر نشده است.

مالکیت:

نهادها و سازمان‌های مالی رسمی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های ارائه دهنده خدمات پرداخت، حق سرمایه‌گذاری یا ارائه خدمات مربوط به ارزهای دیجیتال را ندارند اما برای اشخاص حقیقی نگهداری ارزهای دیجیتال نیاز به مجوز خاصی ندارد و جرم نیست. البته شایعاتی مربوط به ممنوع بودن نگهداری ارزهای دیجیتال برای کارمندان دولت چین وجود دارد که تایید نشده هستند.

ماینینگ:

چین بزرگترین میزبان ماینرها و شرکت‌های تولید کننده ماینر است. بخش بزرگی از عملیات استخراج سراسر دنیا در چین انجام می‌شود. دولت چین تاکنون هیچ ممنوعیت مستقیمی بر استخراج ارزهای دیجیتال در این کشور اعمال نکرده است، اگر چه ممکن است که بعضی از مزارع استخراج به دلیل تخطی از قوانین دیگر مثل کشیدن انشعابات غیرمجاز تعطیل شوند. در سال ۲۰۱۸ شایعاتی مبنی بر محدودسازی عملیات استخراج در چین به دلیل بحث مصرف برق منتشر شد اما تاکنون اتفاق خاصی رخ نداده است. نظارت بر فعالیت‌های استخراج در چین بالا می باشد و ماینرهای بدون مجوز حق فعالیت ندارند.

گزارش دارایی‌ها:

تاکنون هیچ قانونی مبنی بر لزوم ارائه گزارش از دارایی‌ها توسط افراد حقیقی یا حقوقی در چین تصویب نشده. همچنین از آنجایی که ارزهای دیجیتال در چین به عنوان ارز رسمی شناخته نمی‌شوند و استفاده از آن‌ها به عنوان روش پرداخت ممنوع است، نیازی به ارائه گزارش پرداخت با ارزهای دیجیتال نیست.

همچنین بخوانید:

آینده ارزهای دیجیتال چیست؟معرفی بهترین ارزهای دیجیتال

زبان اسمبلی چیست؟ آموزش اسمبلی به زبان ساده

بلاک چین چیست ؟ همه آنچه که باید در موردآن بدانید

استخراج بیت کوین به چه صورت است؟ معرفی انواع راه های استخراج

دستگاه ماینر چیست ؟ انواع آن را بهتر بشناسید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× خوشحال میشم بتونم کمکتون کنم